לטובת פרויקט '100 ימים של שקיפות' שבוחן את עבודתם הפרלמנטרית של חברי הכנסת בישראל – נבחנה גם עבודתה של ציפי לבני, לא בשל לבחון את כשרות מעשיהם אלא דווקא להבין מה בכלל עושה ציפי לבני בכנסת.

מאחורי ציפי לבני קריירה פוליטית ותיקה, כאשר היא עשתה שינויים רבים בדעותיה הפוליטיות בהתאם למפלגות הפוליטיות שאליהן החליטה באותה העת להשתייך. כיום לבני היא כאמור ח"כית מן המניין ובמסגרת הפרויקט האמור נבחנת האם היא "תופסת כסא" – על מנת שבבחירות הבאות ידע הבוחר לבצע בחירה מושכלת.

המציאות הפרלמנטרית של לבני מראה תמונה עגומה למדי, כאשר מבחינה שנעשתה גילתה כי לשכתה של לבני לרוב ריקה וכך גם תוכן פעילותה. לבני טסה 28 פעמים ושהתה 100 ימים מחוץ לגבולות מדינת ישראל (כאשר חלק מהטיסות ממונו על ידי גופים בעייתים והעלו שאלות אתיות – אבל זה לעניין אחר), ובעיקר אינה נוכחת בכנסת פרט להצבעות נגד חוקי הימין. לבני דאגה להיות נוכחת בכנסת כאשר נידונו חוקי הלאום וההסדרה – שם הייתה לבני משתתפת פעילה ובהם הביעה התנגדות חריפה לנוסח שמציע הימין, לפיו המדינה תוגדר כמדינת העם היהודי.

לבני, היא פוליטיקאית שמציגה את עצמה כרבת פעלים ומעשים, אך למעשה לא נכחה בתדירות ראויה בועדות הכנסת (ועדת חוץ ובטחון, ועדת חוק חוקה ומשפט) וכך גם לא במליאה – ששם נכחה רק בהצעת החוק 'שוברים שתיקה'.

בניגוד ליתר חברי הכנסת מהאופוזיציה, שניתן לראות בהם כעושים את עבודתם הפרלמנטרית נאמנה, על לבני קשה לומר את אותן המילים. ח"כים רבים מהאופוזיציה, אליה משתייכת לבני, מגישים ודוחפים הצעות חוק רבות כאשר הממוצע בין חברי הכנסת הוא 43 הצעות – כאשר לבני הגישה 16 הצעות בלבד והעבירה חוק אחד בלבד. לשם ההשווואה ח"כ מרב מיכאלי העבירה 3 חוקים ועוד 5 הצעות חוק נמצאות בתהליך. ח"כ זהבה גלאון וח"כ איתן כבל העבירו 4 חוקים כל אחד. ח"כ זהבה גלאון עשתה זאת בזמן היותה יו"ר סיעת מרצ כך שגם הטענה כי יו"ר סיעה מחזיק בעוד תפקידים היא עקרה.

כמו כן, החל מחודש אוגוסט 2016 לא הגישה לבני הצעת חוק נוספת. משמעות הדבר היא כי במשך שנה וחצי לא נעשתה פעילות פרלמנטרית ראויה לחבר בבית המחוקקים הישראלי.

בתגובה לאמור נמסר מלשכתה של לבני: "מבדיקה ראשונית של הנתונים שהוצגו על-ידכם, עולה כי מדובר בנתונים שבחלקם מוטים, שגויים או חד-צדדים, בדיוק כפי שאתר 100 ימים של שקיפות פרסם לפני מספר חודשים מידע שקרי ביחס לנסיעותיה של לבני לחו"ל. בעקבותיו אגב, נאלצתם להוריד את הפרסום אך לא טרחתם להתנצל. חבל שאתר שמתיימר להביא לידיעת הציבור מידע אמין נופל כך שוב במודע. למעלה מן הצורך נציין, כי לבני עומדת בראשות מפלגה שחברי הכנסת שלה פעילים באופן אקטיבי בחקיקה ובוועדות כשלבני מתווה את מדיניות החקיקה בהתאם לחזון המפלגה ואת מדיניות ההצבעה של הסיעה יחד עם יו"ר העבודה. לבני עצמה מובילה מאבקים חשובים בכנסת ובציבור הישראלי והיא גאה להיות מוזמנת לחו״ל לייצג את ישראל ואת עמדות הציבור שבחר בה".

על טענות לשכתה של לבני הגיב כתב פרויקט '100 ימים של שקיפות' (עידן בנימין) כי "בכתבה אותה מזכירה לבני הנתונים השתמשנו בנתונים שנלקחו ישירות מאתר הכנסת. התברר בדיעבד שהכנסת עצמה טעתה בספירת ימים של ח"כים בחו"ל, לכן פנינו בבקשת חופש מידע וביקשנו את ההיקף המלא של השהיות בחו"ל כדי לספור מחדש (נתונים שעדיין לא הגיעו). בכל מקרה יהיה  מדובר בשינוי זניח אך בגלל המחויבות שלנו בפני הקוראים, החלטנו להחזיר את הכתבה לאחר שנקבל מחדש את הנתונים. הטעות היחידה שלנו הייתה שמספר הטיסות של חיליק בר לא נספר נכון, משום שבאתר הכנסת הופיע פעם כחיליק ופעם אחרת כיחיאל. וכי את כל המידע ניתן לבדוק באתר הכנסת".

קרדיט ותודה לעידן בנימין.