בעיית הגניבות בבסיסי הדרום היא תופעה קשה איתה נאלצים להתמודד חיילי המילואים עם הגעתם השוטפת לאימונים הנדרשים על פי הצבא. על אף היותם של החיילים מסורים שמגיעים להתנדב ואינם מתחמקים מאחריות, הצבא לא נענה לקריאותיהם ולא מטפל בתופעה החמורה הזו. קרבתם של הבסיסים הדרומיים לאוכלוסיה הבדואית שנמצאת בסמוך אליהם – מאפשרת את הגניבות.

דיווחים רבים מגיעים על גניבות של ציוד אישי וחמור מכך נשקים ואמל"ח עת שמתנהלים אימונים, אך מסיבה שאינה ברורה הצבא עומד מנגד ומאפשר לאוכלוסיה הבדואית להמשיך ולעבור עבירות חמורות אלו. עוד מדווחים חיילי המילואים כי בעבר חששו הבדואים שהגיעו לגנוב מתגובת הצבא, אך כעת ומשום שהעניין הפך להפקרות של ממש, הגנבים אינם חוששים טרם הגניבות.

חיילי המילואים מסריטים באופן תדיר את הבדואים מגיעים ברכבים וטרקטורונים – כאשר הם נכנסים לשטח הבסיס ומחוצה לו, מפרקים גדרות ברזל ואפילו חלקים מרכבים של מילואימניקים שחונים באזור.

על אף "הרעש" הגדול אותו מנסים ליצור החיילים והמסירות הרבה, הם מגלים קושי רב לעשות שינוי בתופעה – כאשר חלקם אף מדווחים כי הפיקוד ששוהה בעת האימונים פקד עליהם שלא להתערב או לנסות למנוע את הגניבות. כמו כן, ניתן לראות כי לא מזמן פורסם סרטון בו עלה טנק על ג'יפ צבאי שיצא מכלל שימוש – כאשר לאחר מכן דווח שההליך נעשה בתום האימון על מנת שלא יגנב משטח האש.

קרדיט ותודה ל'די להפקרות בצאלים'.