ברביעי האחרון, עת שהתראיין ראש ממשלת שוודיה, סטפן לפבן, אמר כי שוודיה תעשה כ למה שידרש ממנה על מנת לסיים את כל אלימות הכנופיות ששוטף את המדינה, כולל האפשרות לשלוח כוח צבאי. בשנים האחרונות אלימות הכנופיות שוודיה הסלימה משמעותית, ועל אף ששיעור הרצח של שוודיה נמוך יחסית במונחים בינלאומיים,השוודים חוששים כי כוחות המשטרה לבדם לא יצליחו להתמודד עם המצב.

על פי הנתונים הרשמיים במהלך שנת 2016 נרצחו 106 אנשים בשוודיה, כל אלו במדינה של 10 מיליון איש. יחד עם זאת הטלוויזיה השוודית דיווחה על יותר מ-300 מקרי ירי, כאשר עיקרן במהלך קרבות בין כנופיות על סמים, גביית דמי חסות וזנות. ארבעה אנשים נורו למוות רק בשבוע הראשון של השנה, ואדם אחד נוסף מת לאחר שהרים רימון יד מחוץ לתחנת רכבת תחתית בפרבר של שטוקהולם.

במרכז הסדר היום של הבחירות לפרלמנט בספטמבר 2018 נראה כי החוק עשוי להיות נושא מרכזי. ניתן לראות כי האופוזיציה השבדית (הדמוקרטים) תתמקד בבטחון הציבור וכן החשש הציבורי לגבי שיעור הפשיעה העולה בסביבתם של המהגרים. ראש ממשלת שבדיה, לפבן, מסר בראיון לסוכנות הידיעות TT כי "זו לא תהיה האופציה הראשונה שלי להביא את הצבא, אבל אני מוכן לעשות כל מה שצריך כדי למגר את הפשע המאורגן שמחריף".

לעת הזו הממשלה הבטיחה למשטרה 7.1 מיליארד קורונות (המטבע השוודי) נוספים (880 מיליון דולר) עד 2020, וכמו כן החמרת החוקים על פשעים בהם ישנה מוערבות של נשק, וכן להקל על המשטרה לפקח על שיחות טלפון פרטיות ודואר אלקטרוני. אף על פי כן דו"ח של המועצה הלאומית השוודית למניעת פשע מראה מספר גדל והולך של שוודים מודאגים  מהאלימות והפשע הגואה, וכן כי מאבדים את אמונם בכוחות המשטרה ובמערכת המשפטית.

ראש המפלגה הדמוקרטית במדינה, ג'ימי קסון, נאם במליאה ואמר כי: "אנשים נורים למוות בפיצריות ונהרגים על ידי רימוני יד שהם מוצאים ברחוב". עוד הוסיף בסרקסטיות כי "זוהי שוודיה החדשה; גן העדן החדש, המרגש, הרב-תרבותי, שכה רבים כאן באספה זו נאבקו ליצור במשך שנים כה רבות".