פיגוע הטרור הרצחני בו נרצח הרב איתמר בן גל, הביא את הכתב גדעון לוי לפרסם בעיתון 'הארץ' מאמר בו התבטא בבוטות כאשר התייחס ל'הר ברכה' כאל הר קללה, והוסיף כי "התנחלות שקמה ככל אחיותיה, כדי לתקוע מקלות בעיני הפלסטינים ויתדות בסיכוי להסדר…".

לוי בחר להתבטא באופן ישיר נגד השגריר פרידמן ולעג לו שכתב: "דיוויד מלך פרידמן, תרם פעם אמבולנס. זה היה לפני 20 שנה. השבוע נזכר בו. השגרירו הוא פילנתרופ, וזה מרגש…אפשר למחול לו על ההטעיה הזאת; היא לא החמורה בהטעיות השגריר ידיד הכיבוש.

"כי פרידמן זה פרידמן, מה יש לדבר, פרידמן הוא תמיד הטוב ביותר: הוא איתר את המקום שהכי משווע לאמבולנס. לא עזה ולא בלאטה, שם לא חיים בני עמו ולכן הם מחוץ לתחומי החסד והאנושיות שלו. הוא גם לא חשב על נתיבות או שלומי כי עניי עירו קודמים, ועירו של פרידמן היא בהתנחלויות. פרידמן תרם את האמבולנס להר ברכה". אמירות קשות אלו הביאו את השגריר להפר את השקט הממלכתי בו נהג עד כה כשהוא משיב בתקיפות ללוי ביום שישי האחרון (9.2.18) "מה נהיה מעיתון הארץ?.. ארבעה ילדים יושבים שבעה על אביהם שנרצח ומאמר שפורסם קורא לקהילתם 'הר קללה'. אין לכם כל הגינות?". בשנים האחרונות, ומאז שמונה פרידמן לשגריר בחר בפקידה את אמירותיו השונות, כאשר עליו לשמור במסגרת התפקיד על אובייקטיביות ברורה, אך נראה כי התנהלות הפלסטינים לאחרונה ויחסם כלפי ממשל טראמפ והאפיזודה סביב ביקורו של סגן הנשיא פנס הביאו את השגריר למקום בו הוא אינו צריך להסתיר את אהבתו לישראל.

מאמרו של לוי הוא כתגובה על אמירתו של השגריר בה סיפר שתרם את אמבולנס להר ברכה, "בתקווה שהוא יסייע לנשים ללדת תינוקות בריאים, אך במקום זאת, אדם מהר ברכה נרצח על ידי טרוריסט, והותיר אחריו אישה ו-4 ילדים". באותו ציוץ תקף גם את הרשות הפלסטינית וכתב "ה'הנהגה' הפלסטינית היללה את הרוצח. מתפלל למען משפחת בן גל".

בעבר נשמעו אמירות של השגריר פרידמן לאחר הפיגוע בו נרצח הרב רזיאל שבח - כאשר הלה ביקר הרשות הפלסטינית והתנהלותה כשאמר כי: "אב ישראלי לשישה נרצח בדם קר על ידי מחבלים פלסטינים. חמאס מהלל את הרוצחים, וחוקי הרשות הפלסטינית מבטיחים להם גמול כלכלי. אל תחפשו סיבות נוספות לכך שאין שלום. מתפלל למען משפחת שבח".